Trello, internet tabanlı bir proje ve iş yönetimi uygulamasıdır. Temeli basit olarak, beyaz bir pano üzerine yapılacakları yazdığımız bir “yapılacaklar listesi” olarak düşünebilirsiniz. İş modeli olarak freemium’u kullanır. (yani ücretsiz olarak kullanılan ancak ücretli olarak ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz).
Ücretli versiyonunu da kullanabilirsiniz ancak Trello’nun ücretsiz versiyonunda ihtiyacınız olan birçok şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Trello, japonların meşhur proje ve iş yönetim sistemi olarak geliştirdikleri Kanban tekniğini temel alır. Kanban sistemi, 1953 yılında Toyota’da çalışan endüstri mühendisi Taiichi Ohno tarafından iş verimliliğini arttırmak üzere geliştirilmiştir.
İşleri pano, listeler ve kartlar altında toplayıp bir nevi to-do list olarak çalışır. Basit to-do listlerden farkı, Trello ile daha kapsamlı projeleri, işleri bir ekip olarak çalışabilirsiniz ve kanban tekniği sayesinde 3 temel pano ile yapacaklarınızı, şu an yapılanları ve tamamlananları takip edebilirsiniz.

Trello’ya kayıt olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. (benim referansımla :))

https://trello.com/cemvuralz/recommend

Örnek bir Trello kullanımı:

Trello’yu açtıktan sonra yeni bir pano oluşturabilir, bu panoya örneğin “Webrise Digital” ismi (sizin projeniz, markanız, siteniz) verebilirsiniz. Ardından burada işinizi yönetmek ve ekip üyelerine işler (kart) tanımlayabilirsiniz.

Örnek bir pano şöyle olacaktır:
Yapılacaklar | Yapılıyor | Yapıldı

Trello kullanımı
Örnek bir Trello panosu

Trello Nasıl Kullanılır (Video)

Aşağıda da Video Eğitim den sevgili Haluk hocamın güzel bir videosunu paylaşıyorum. Bu video ile Trello’nun kullanımı konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bol ve keyifli iş yönetimi diliyorum 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir