E-ticarette Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?

E-ticarette başarılı olmak isteyenler için ürün fotoğrafları oldukça önemli bir konudur. Bir ürünün satılmasını sağlayan en önemli özellikler nelerdir diye sorarsanız muhtemelen cevaplardan ilki kaliteli bir ürün fotoğrafı olacaktır.

Kaliteli bir ürün fotoğrafı nasıl olmalı?

E-ticaret siteniz sizin internetteki mağazanızdır. Ürünleri sergilediğiniz sayfalarda birer vitrin. Yeni sitelerde veya yeterince satış yapamayan sitelerde ürün fotoğrafları çoğunlukla gözden kaçırılmakta veya önemsenmemektedir. Ancak konu bu kadar basit değil!

Sitenizde müşterilerinize sunduğunuz tüm ürün fotoğrafları son derece kaliteli, yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Ürünlerin açısını, ışığını ve netliğinide göz ardı etmemek ve mutlaka profesyonel bir ürün fotoğrafçısından destek almak gerekmektedir.

Fotoğraflar hakkında önemli birkaç detay

  • Ürünlerinizin öne çıkan özelliklerini ve detaylarını gösterin!
  • Her zaman beyaz fon işe yaramayabilir. Onun yerine doğal bir ortamda çekim yapın.
  • Sadece tek bir açıdan değil, farklı farklı açılardan ürünü gösterin!

Tedarikçiden alınan fotoğrafları birebir kullanmak son derece yanlıştır!

Eğer ürün fotoğraflarınızı kendiniz çekemiyorsanız da en azından edinebildiğiniz en kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları edinmelisiniz. Bu fotoğrafları da siteye aldığınız gibi direkt ekleyemezsiniz! Mutlaka bu fotoğrafların boyutunda, isimlendirmesinde, resim uzantısında, alt ve title etiketlerinde değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Ürün fotoğraflarında SEO uyumluluk önemli bir konu!

E-ticaret siteniz için ürün fotoğraflarınızı siteye eklerken unutmamanız gereken çok önemli bir konu daha var, o da SEO. Siteye ürün fotoğrafı eklerken mutlaka aşağıdaki düzenlemeleri yapmanız sadece ürün fotoğrafını özgünleştirmiş ve farklılaştırmış olmazsınız aynı zamanda SEO uyumlu ürün fotoğrafları da eklemiş olursunuz.

E-ticarette SEO uyumlu ürün fotoğrafı nasıl olmalı

E-ticarette SEO uyumlu ve kaliteli ürün fotoğrafları nasıl olmalı?

  1. Ürün fotoğrafları, e-ticaret sitenizin ürün detay sayfasındaki fotoğraf alanına en uygun yerleştirilecek şekilde, kare veya dikdörtgen vb. olmalıdır.
  2. Fotoğraflar en kaliteli ve yüksek çözünürlüklü halleriyle, mutlaka .jpg uzantılı olarak alınmalıdır. (E-ticaret sitesindeki ürün detay sayfasının optimum boyutuna göre)
  3. Bundan sonra fotoğraflar imagecompressor.com veya tinyjpg.com gibi işini iyi yapan bir resim sıkıştırma sitesine yüklenerek (toplu olarakta ekleyebilirsiniz) kalitesi bozulmayacak şekilde boyut (kb) olarak küçültülmeli ve bilgisayara tekrar indirilmelidir.
  4. Kaliteli, yüksek çözünürlüklü, ürün detay sayfasındaki fotoğraf alanına uygun ölçülerde ve resim sıkıştırma sitelerinde boyut olarak küçültülen fotoğrafımız artık, ürünün adı ve anahtar kelime ile isimlendirilerek siteye yüklemeye hazırdır. Örneğin: ürün bir “Ariston 25 kw Yoğuşmalı Kombi” ise ürün fotoğrafının adı şöyle değiştirilmelidir. ariston-25-kw-yogusmali-kombi.jpg. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus, Türkçe karakter kullanmadan, tamamı küçük ve boşlukları – (orta çizgi) ile değiştirerek tam olarak yukarıdaki gibi kullanmanızdır. Ürünün adını tamamen yazmanıza gerek yoktur, yalnızca önemli gördüğünüz ve anahtar kelime olarak kullanılabilecek kadarını yazmanız yeterli olacaktır.
  5. Bu işlemlerin ardından siteye yüklenen fotoğraflar artık alındığı gibi değil daha farklı, özgün ve SEO uyumlu olacaktır.
  6. Fotoğraflar siteye eklendikten sonra sitede mutlaka her birinin ALT=”” ve TITLE=”” özellikleri olmalı ve bunların içeriği “Ürün Adı” ile değiştirilmelidir. Bunu hem siz hem e-ticaret firmanız sizin için yapabilir.

Bol müşterili ve bol kazançlı bir e-ticaret maceranız olmasını dilerim 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir